שירות 24/7
מקצועיות
פריסה ארצית

פתיחת סתימות

מחפשים שירותי אינסטלציה? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

 

מקלחות, שטיפת כלים ושימוש בשירותים הם חלק מהותי משגרת החיים היום – יומית של כולנו וכאשר המים לא זורמים כמו שצריך, נוצרות בריכות בפתחי הניקוז וכן עולים ריחות לא נעימים, הרי שסביר להניח שקיימת לנו סתימה בצנרת. מה זה אומר בדיוק? כיצד הן נוצרות? ואיך בדיוק פותחים אותן? כל זאת ועוד, במאמר הבא

 

אינסטלציה, צינורות וסתימות

מערכת האינסטלציה הביתית היא אחת מתשתיות המבנה החשובות ביותר לקיום אורח חיים תקין בכל הקשור לשימוש במים – מקלחות, שטיפת כלים, שימוש בשירותים ועוד. מערכת זו מורכבת ממספר רב של צינורות, העוברים בקירות ומתחת לרצפות, אשר נועדו לאפשר את מעברתם וזרימתם התקינה של המים אל הביוב.

בשונה מן העבר, בה הצנרת הייתה מורכבת בעיקרה מצינורות ברזל, ניתן למצוא כיום מגוון סוגים של צינורות, העשויים מחומרים שונים, דוגמת פלסטיק ואלומיניום, המקנים להם עמידות איתנה בפני הטמפרטורות הגבוהות ולחץ המים המתמיד הזורם בהם. עד כאן הכל טוב ויפה, אך כשהצינורות הללו אינם עושים את עבודתם כראוי, הרי שמדובר בפגיעה משמעותית באיכות ובשגרת החיים שלנו, כאשר אחת מבעיות הצנרת הנפוצות במיוחד היא בעיית הסתימות.

 

סתימות בצנרת – תופעה מרגיזה אך מוכרת

המים משמשים אותנו למגוון פעולות שגרתיות ויום – יומיות וכאשר אנחנו נתקלים לפתע בבריכות המתחילות להופיע ליד פתחי הניקוז, זרימה איטית, זרם חלש ועוד תופעות שונות אשר לעיתים גם מלוות בריחות בלתי נעימים, הרי שסביר להניח, ובסבירות גבוהה למדי, כי מדובר בבעיית סתימה.

סתימה בצנרת היא בעיה די נפוצה, אשר כפי שניתן להבין מהשם שלה, היא מפריעה למעברתם וזרימתם התקינה של המים בצנרת. מרבית הסתימות בצנרת נחשבות לסתימות יחסית קלות, שחלקן אף ניתן לפתור בצורה עצמאית, אך ישנם מקרים בהם מדובר בסתימות קשות, אשר לעיתים נגרמות כתוצאה מהתעלמות והזנחה, כך שנזדקק לעזרתו של אינסטלטור מקצועי, בעל הידע והכלים הטכנולוגיים המתאימים לשחרור סתימות קשות.

פתיחת סתימות

 

כיצד נוצרות סתימות בצנרת?

סתימות בצנרת אמנם אינן מהוות נושא מלהיב כל כך להתעסק בו וייתכן ונעדיף לעבור ישר לנושא פתיחת הסתימות, אך עוד לפני כן, חשוב ומומלץ להכיר ולהבין כיצד וממה נגרמות הסתימות בצנרת, באופן שיסייע לנו גם להקל את ההתמודדות עם הפתיחה שלהן וכן להימנע מהן בעתיד.

כעיקרון, סתימות בצנרת יכולות להיגרם בשל מספר סיבות, חלקן תלויות בנו וחלקן קצת פחות:

  • בלאי

הצנרת שלנו מורכבת כאמור ממספר רב של צינורות, האחראים יחדיו על מעברתם וזרימתם התקינה של המים, אשר עוברים בלחץ רב ובטמפרטורה גבוהה. מצב זה של המים עלול להביא לבלאי מוגבר של הצינורות, ובייחוד כשמדובר בצנרת ישנה העשויה מברזל, הנוטה לצבור חלודה רבה.

 

  • הצטברות לכלוכים

המים הזורמים בצנרת הביתית שלנו עוברים דרך ארוכה ומסועפת עד שהם יוצאים מהברז ובדרך זו נמצאים לעיתים לכלוכים שונים, דוגמת אבנים והצטברות אבנית, אשר ברבות השנים מצטברים לכדי סתימות, המונעות את מעברם וזרימתם התקינה של המים.

 

  • התקנה לקויה

מערכת הצנרת היא בין התשתיות החשובות ביותר בבית ובהתאם לכך, נדרש להתקין אותה באמצעות אינסטלטור מקצועי ומיומן. התקנה לקויה ולא איכותית, עלולה להתגלות במשך השנים כמקור לבעיות של סתימות חוזרות ונשנות.

 

  • תחזוקה לקויה

המורכבות הרבה של מערכת הצנרת מחייבת תחזוקה שגרתית ושוטפת, גם במצבים בהם נראה לנו שהצנרת שלנו עובדת כרגיל. הקפדה על תחזוקה שוטפת עם אינסטלטור מקצועי, תסייע לנו להימנע מהפתעות ולאתר בזמן ומבעוד מועד תקלות ובעיות שונות.

 

תחת תחזוקה לקויה ניתן למנות גם סיבות שהן תחת אחריותנו הישירה והן נוסעות בעיקר משימוש לקוי במערכות האינסטלציה השונות ומהשלכת פסולת אל הכיור והשירותים, פסולת אשר בסופו של דבר מצטברת לכדי גושים עקשניים, היוצרים את הסתימה בצנרת.

פתיחת סתימות

 

פתיחת סתימות

בעיית הסתימות בצנרת היא אמנם בעיה מטרידה ומוכרת, אך דווקא בשל שכיחותה הרבה, ניתן למצוא כיום מגוון פתרונות מקצועיים לפתיחת סתימות, אשר כאמור, חלקן אף מתאימות לשימוש עצמאי.

יחד עם זאת, לאור המורכבות של מערכת הצנרת הביתית והתוצאות הלא נעימות העלולות להיגרם כתוצאה מטיפול לקוי בצנרת, תוצאות אשר בסופו של דבר אף עלולות לעלות לנו בעלויות תיקון גבוהות במיוחד, כאשר אנחנו לא בטוחים כיצד עלינו לפעול ואיך בדיוק לשחרר את הסתימה, מומלץ בהחלט לפנות לשירותיו של אינסטלטור מקצועי ומיומן.

בין אם החלטתם לנסות את השיטות הפשוטות והביתיות לפתיחת סתימות בצנרת ובין אם החלטתם להיעזר בשירותיו של אינסטלטור מקצועי ומיומן, אין ספק כי יש להקדיש את הזמן ותשומת הלב הראויה לפתרון הבעיה ולא להתעלם ולדחות את הטיפול בפתיחת הסתימה, באופן העלול רק להחמיר את הבעיה.

פתיחת סתימות

 

כל הדרכים לפתיחת סתימות

כאמור, שכיחותה של בעיית הסתימות בצנרת הביתית הביאה לכך שניתן למצוא כיום מגוון פתרונות, חלקם ישנים ומוכרים וחלקם די חדשניים, כאשר בכל מקרה שאתם ניגשים לפתוח את הסתימה, בכיור או בשירותים, חשוב לדעת ולהבין מה אתם עושים לפני, הן כדי לשחרר את הסתימה באופן מיטבי והן כדי להימנע מהחמרת הבעיה.

הטיפול בפתיחת הסתימה עלול להיות מלכלך ולכן, מומלץ להכין את הסביבה בהתאם, עם מגבות באזור וכפפות מתאימות, כאשר במידה והחלטתם לפרק את הסיפון ו/או צינורות אחרים, חשוב לשמור על הגומיות והאביזרים שפירקתם על מנת שלא ייאבדו.

כך, בין הפתרונות הנפוצים במיוחד לפתיחת סתימות ניתן למצוא את:

  • פומפה

במידה ומדובר בסתימה בכיור או במקלחת, תוכלו בהחלט להיעזר בפומפה הישנה והטובה (רק שקודם עליכם להיזכר היכן שמתם אותה) ולהתחיל לפמפם. הצמדת הגומי אל פתח הניקוז ופעולת הפמפום החוזרת ונשנית יוצרים ואקום, היוצר בתורו לחץ רב שפועל למשיכת מקור הסתימה במעלה הצנרת.

 

  • קפיץ מיוחד

פתרון פשוט נוסף הוא שימוש בקפיץ מיוחד לצנרת, אותו ניתן למצוא כמעט בכל חנות כלי עבודה, כאשר צורתו המיוחדת והמבנה הגמיש שלו, מאפשרים את כניסתו אל הצנרת ודחיפת מקור הסתימה במורד הצנרת.

 

  • שימוש בחומרים כימיים

חלק ניכר מהסתימות נוצר כאמור מהצטברות של לכלוכים שונים, אותם ניתן להמיס באמצעות חומרים כימיים שונים, תרכובות אותן ניתן למצוא לעיתים אף בסופרים הקרובים לביתכם. על אף שמדובר בפתרון נפוץ ושימושי, חשוב להקפיד על שימוש בהתאם להוראות הכתובות על כל תרכובת כזו, שכן מדובר בסופו של דבר בחומרים כימיים מסוכנים.

פתיחת סתימות

 

סתימות חוזרות ומורכבות

הזכרנו כי מרבית הסתימות הביתיות נחשבות לקלות עד בינוניות, אך לא ניתן להתעלם גם מהתופעה של סתימות מורכבות, חלקן אף חוזרות ונשנות, באופן שהפתרונות המוצעים לעיל לא יוכלו לסייע בפתיחת הסתימות הללו.

סתימות חוזרות ונשנות וכן סתימות מורכבות יכולות להיגרם כתוצאה מהזנחה רבת שנים והצטברות ממושכת של לכלוכים, כמו גם סתימות שמקורן בביוב עצמו, סתימות הנוצרות בעיקר מחדירתם של שורשי עץ אל הביוב. מקרים אלו מחייבים את שירותיו של אינסטלטור מקצועי, אשר כפי שנראה להלן, ישתמש בפתרונות מתקדמים ויעילים במיוחד לשחרור סתימות מורכבות אלו.

פתיחת סתימות

 

פתיחת סתימות מורכבות עם אינסטלטור מקצועי

כדי להתמודד עם סתימות חוזרות ונשנות ו/או סתימות מורכבות במיוחד, חייבים להזמין אינסטלטור מקצועי ומיומן, אשר באמצעות הידע המקצועי והכלים הטכנולוגיים המתקדמים הקיימים ברשותו יוכל לאתר באופן מדויק את מקור הסתימה ולהמליץ על דרכי הפעולה המומלצות ביותר לפתיחתה.

אחד הכלים השימושיים והיעילים ביותר לפתיחת סתימות מורכבות, היא באמצעות ביובית, הנראית כמו משאית קטנה ובעלת היכולת להזרים מים בלחץ גבוה במיוחד לשטיפת הסתימה וכן להפעיל לחץ ואקום גבוה, המסייע בשאיבת הלכלוכים והסתימות שהצטברו. כאשר מדובר בבעיית שורשים, מלבד שחרור הסתימה, אינסטלטור מקצועי יפעל גם לפיזור חומר דוחה שורשים בצנרת.

פתיחת סתימות

 

פעולות פשוטות לשמירה על הצנרת מפני סתימות

כפי שראינו, ההתעסקות עם פתיחת סתימות יכולה להיות קלה ויכולה להיות מסורבלת וכדי להפחית את הסיכויים להופעתה, מומלץ להתקין מסננים ייעודיים בפתחי הניקוז השונים וכן להימנע מהשלכת שאריות אוכל לכיור ולכלוכים שונים, דוגמת מגבונים ואביזרי היגיינה אל השירותים.

סתימות יכולות להיווצר כתוצאה ממגוון סיבות, ביניהן בלאי של הצנרת, התקנה לקויה, הצטברות של לכלוכים וכן שימוש לקוי – שפיכת שאריות אוכל ושמן אל הכיור והשלכת מגבונים ואביזרי היגיינה שונים אל השירותים.
כאשר מדובר בסתימות קלות, ניתן לעיתים לפתוח אותן אף באופן עצמאי ובאמצעות מספר כלים פשוטים למדי, דוגמת פומפה, קפיץ מיוחד ותרכובות כימיות שונות, המסייעות בפירוק הגוש הסותם.
פתיחת סתימות קלות יכולה להיות פעולה פשוטה למדי, אך ככל ואתם לא יודעים בדיוק כיצד ומה עליכם לעשות בדיוק, עדיף להיעזר בשירותיו של אינסטלטור מקצועי, כדי לא להחמיר את הבעיה. כמו כן, במידה ואתם משתמשים בחומרים כימיים, הקפידו לפעול בזהירות מרבית ועל פי הוראות היצרן
שרברב עכשיו
שרברב עכשיו

שרברב עכשיו מובילים את תחום האינסטלציה בישראל. עם צוות גדול של בעלי מקצוע עם ניסיון רב בתחום בפריסה ארצית. תוך דגש על שירות מקצועי ואדיב בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות אינסטלציה מכל הסוגים.