שירות 24/7
מקצועיות
פריסה ארצית

סתימות

מחפשים שירותי אינסטלציה? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

סתימות – המדריך המלא

פתיחת סתימות הינה אחת מעבודות האינסטלציה הנפוצות ביותר. זאת, מאחר שסתימות בצנרת קורות בתדירות גבוהה, כמעט אצל כולנו. ישנן מספר סיבות להיווצרות סתימות וכן מקומות שונים בהם עלולה להיווצר הסתימה. גם הדרכים לשחרור סתימות הן מגוונות. את חלקן תוכלו לבצע בעצמכם, אחרות יחייבו הזמנת אינסטלטור לשם שחרור הסתימות. במדריך זה נפרט אודות הסיבות להיווצרות סתימה, על המקומות בהם היא עלולה להיווצר וכן על דרכי שחרורה.

סתימות

 

סיבות להיווצרות סתימות

כאמור, קיימות שלל סיבות בגינן עלולות להיווצר סתימות. המכנה המשותף לרוב הסיבות, הוא הצטברות לכלוך בתוך צנרת הביוב באופן המונע את זרימת המים באופן קולח.

לא כל לכלוך גורם לסתימות. רק לכלוך שלא מתפרק, גדול דיו או לא נשטף בקלות בתעלות הביוב יגרום לסתימות. צנרת הביוב בבית מחוברת לביתנו במספר מקומות. לכל חיבור, לכלוכים הגורמים לסתימות משלו.

סיבות להיווצרות סתימות

 

סתימות בשירותים

הגורם הראשי לסתימות בשירותים הוא המגבון. צנרת הניאגרה מיומנת בשטיפת הפרשות ונייר טואלט. המים אינם מצליחים לשטוף כראוי מגבונים, וכל שכן תחבושות היגיינה. אלו מצטברים בצנרת הביוב, נאגרים שם לאיטם עד לסתימת הצנרת. כמובן שישנן סיבות נוספות לסתימות בשירותים. לדוגמה, קיימים אנשים הנוטים להשליך כל זבל שהוא לביוב. עבורם, סתימות עקב לכלוכים גדולים צפויות להיות נפוצות.

סתימות בשירותים

 

סתימות במקלחת

הגורם הראשי לסתימות במקלחת, הוא השיער. שיערות נוהגות לנשור מראשינו באופן תדיר וביתר שאת בזמן המקלחת. השערות נשטפות מהמקלחת אל הצנרת, דרך פתח הניקוז. שם, בדומה למגבונים, השיער מתגבש לכדי גוש שנתקע בצנרת ומונע את המשך זרימת המים בצנרת. המשך שימוש במקלחת לאחר היווצרות הסתימות, יגרום להצפה בכל הבית.

 

סתימות בכיור ובשאר הבית

הגורמים הראשיים לסתימות בכיור המטבח הן שאריות מזון גדולות ושמן. בזמן שטיפת כלים, שאריות ירקות ושאר מאכלים קשים נשטפות יחד עם המים אל תוך הצנרת וגורמות לסתימות.

מלבד זאת, אנשים רבים נוהגים לשפוך שאריות שמן ושומן אל תוך הכיור. בשל תכונותיו של השמן שלא מתערבב עם מים, שאריות השמן והשומן מצטברות על דפנות הצנרת ולא נשטפות עם המים. ההצטברות הולכת ונעשית משמעותית יותר ויותר עד אשר נוצר גוש החוסם את זרימת הביוב ברמה משמעותית כך, שומנים יוצרים סתימות בצנרת הביוב.

גם שאר החיבורים לצנרת בבית חשופים לסכנת סתימות. חתיכות מזון עלולות להגיע לצנרת גם דרך מדיח עם פילטר קרוע וסיבי בגדים עלולים לחייב פתיחת סתימות אם הם חודרים את המסננים של מכונת הכביסה.

אם כן, המשותף לכל הגורמים הללו לסתימות הוא רשלנות אנושית ברמה זו או אחרת. חשוב לדעת, כי לעיתים יכולה להיגרם סתימה בצנרת כלל וכלל לא באשמתכם. גם פסולת בניין ואבק חיצוני עלולים לגרום לסתימות ולחייב אתכם לבצע פתיחת סתימות. כך יוצא שסתימה עלולה להיגרם אף שלא באשמת הדיירים כל כלל ועיקר, אולם הגורם לסתימה דומה – הצטברות פסולת בתוך הצנרת באופן המונע את המשך זרימת הביוב באופן מלא ותקין.

סתימות בכיור ובשאר הבית

 

נזקי הסתימות

הנזקים הנגרמים מסתימות עלולים להיות משמעותיים ולא נעימים בכלל. הסתימות ילוו בריח רע שיוביל לצחנה בכל הבית, יוציאו את מערכות המים מכלל שימוש וכן עלולות לגרום להצפות של מי הביוב בבית. מכיוון שכך, חשוב להזדרז בפתיחת הסתימות באחד האופנים שיוצגו עתה.

 

פתיחת סתימות באופן עצמאי

לא כל סתימה מחייבת הזמנת שרברב. פעמים רבות, עם כוח רצון וידיים טובות תוכלו לפתוח את הסתימה בעצמכם. נציג הסברים קצרים אודות השיטות השונות לפתיחת הסתימות.

 

שליפת הגוש

סתימות רבות תוכלו לשחרר בעצמכם וללא כל ציוד מיוחד. ראשית, אתרו את הצנרת הסתומה. לאחר מכן, פתחו את פתח ניקוז הצנרת בנקודה הקרובה ביותר לסתימה. כעת, נסו לשלוף עם היד את הגוש הגורם לסתימה.

ככל ששליפת הגוש אינה אפשרית, בין אם בעקבות המרחק בינכם לבין הגוש ובין אם בעקבות צפיפות הגוש המונעת את שליפתו, קחו מקל ונסו לרסק או למוסס את הגוש בעזרת הכאה עליו. ההכאה צפויה לשבור את הגוש התקוע בצנרת, שברי הגוש יזרמו בתוך הצינור והסתימה תשתחרר.

כמובן שלאחר אירוע שכזה, תיאצלו להקפיד עשרת מונים שלא לזרוק מגבונים, שיערות, שאריות מזון או כל דבר אחר אל הביוב. זאת, מאחר ששרידי הגוש יוכלו להתגבש מחדש בצירוף החומרים הסותמים החדשים וליצור סתימה חוזרת, עמוקה יותר וקשה יותר לריסוק.

שליפת הגוש

 

המסת הגוש

פעמים רבות החומר המצטבר בצינור וגורם לסתימתו הוא שומן. שומן מזון או שומן מחומרים שומניים אחרים מתגבש לכדי גוש או מכשול הפוגע בזרימת הביוב. במקרים אלו, תוכלו להמיס את הגוש המצטבר ולמוסס אותו מרחוק.

כל שתצטרכו במקרה זה הוא קומקום מלא במים רותחים. חזרו לפתח הניקוז הקרוב למקום הסתימה. שפכו את המים הרותחים אל תוך הצנרת. חזרו על הפעולה פעמיים או שלוש. בתום ההליך, ככל שמדובר בגושי שמן או שומן, הגושים יימסו והסתימה תשתחרר.

המסת הגוש

 

פומפה וסליל

נציג דרכי פתיחה המצריכות שימוש במכשירים לפתיחת סתימות. הדקו את הפומפה על פתח הניקוז. ההידוק יפעיל לחץ על הצנרת. דחפו את המוט כלפי מטה וכעת משכו אותו בעוצמה יחסית כלפי מעלה. כתוצאה מכל אלו, ישתחרר וואקום בצינור שיעיף כלפי מעלה את הגוש התקוע. הסליל לשחרור הסתימות נועד לחדור את הגוש ולפעור בו חור שיאפשר את המשך זרימת המים בצנרת. השתמשו בכלים אלו במידה ושיטות פתיחת הסתימות הקודמות כשלו.

פומפה וסליל

 

פתיחת סתימות – אינסטלטור

ככל שגם ניסיונות אלו כשלו, לא תהיה ברירה אלא לפנות לאינסטלטור שיפתח את הסתימות. כך תעשו גם אם התקלה בביוב אינה קשורה לביוב שלכם בלבד אלא לביוב הכללי של הבניין.

האינסטלטור ייעזר במכשור הייעודי שלו, דוגמת מצלמות לאיתור מקור הסתימה ומכשירי לחץ מתקדמים לשם שחרור הסתימה.

פתיחת סתימות – אינסטלטור

שאלות ותשובות

רבים מכם וודאי תוהים לעצמם, אם לא אל הניאגרה לאן נשליך את שמן השניצלים? התשובה לכך פשוטה ומורכבת משני חלקים. בחלקה הראשון של התשובה, נמליץ כל השלכת השמן לפח הזבל בתוך שקית. החלק השני מתייחס למצבים בהם אין ברירה אלא לשפוך את השמן לניאגרה. במקרים אלו, ערבבו את השמן עם סבון. הסבון יאפשר את ערבוב המים והשמן והסיכוי לסתימה יפחת. בהצלחה!
מחיר פתיחת סתימה הינו דינמי ותלוי בשלל גורמים. ככלל, ניתן לקבוע כי מחיר פתיחת סתימה פשוטה צפוי להיות כ-600 שקלים ומחיר פתיחת סתימה מסובכת יגיע עד ל-1,000 שקלים.
שרברב עכשיו
שרברב עכשיו

שרברב עכשיו מובילים את תחום האינסטלציה בישראל. עם צוות גדול של בעלי מקצוע עם ניסיון רב בתחום בפריסה ארצית. תוך דגש על שירות מקצועי ואדיב בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות אינסטלציה מכל הסוגים.

עוד באותו נושא