שירות 24/7
מקצועיות
פריסה ארצית

רטיבות

מחפשים שירותי אינסטלציה? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

 

 

למרבה הצער, רטיבות בבית – בקירות, ברצפה או בתקרה, היא מחלה נפוצה מאוד בבתים ובמבנים רבים. הרטיבות פגעת לא רק בנראות האסתטית של הבית כי אם בערך הנכס ובאיכות החיים ובבריאות של הדיירים, ולכן יש לטפל בה במהירות וביעילות ללא פשרות. במאמר הבא נציג את נושא הרטיבות בהרחבה ונענה על שאלות נפוצות.

 

איך נולדת רטיבות?

יש שתי קבוצות סיבות עיקריות להיווצרותה של רטיבות בבית. הראשונה היא תקלות אינסטלציה למיניהן, כגון נזילות בצנרת או בחלקים ממנה. תקלות אלו מאופיינות בנזילה קבועה מצינורות המים שלכם או ממכשירים הקשורים במים. כך למשל, כל פעם שתעשו כביסה במכונה, במידה והתקלה קשורה בה איכשהו, המים ידלפו עוד והרטיבות תתפשט.

הקבוצה השנייה העיקרית היא של ליקויים הקשורים באיטום הבית ומביאים לגרימתה של רטיבות, שהיא למעשה לחות אשר "נכנסת" מבחוץ אל תוך חלל הבית. ליקויי האיטום יכולים להתבטא בגג שאינו אטום הרמטית או בקירות חיצוניים שהאיטום שלהם לא נעשה כהלכה.

חשוב להגיד שלא במעט מקרים, הרטיבות היא בכלל פועל יוצא של גורמים חיצוניים לבית. למשל איטום לקוי או צנרת דולפת אצל השכנים, כאשר מדובר על בית משותף, אשר מביאים לתוצאות מצערות דווקא בבית שלכם.

רטיבות

 

לא חיים עם רטיבות

רטיבות היא לא משהו שאפשר לחיות אתו בשלום, וחשוב לטפל בה ללא כל דיחוי. אם מקור הרטיבות הוא בתקלת אינסטלציה (חשוב להדגיש, במקרים רבים אדם לא מקצועי לא יידע להבחין ממה נובעת הרטיבות) אזי היא גם נוטה להתפשט ולהחריף ככל שעובר הזמן. מה שמחזק את הטענה כי טיפול ברטיבות הוא טיפול בהול שחייבים לעשות במהירות המיידית.

כך או כך, התוצאות של רטיבות אינם באים לידי ביטוי רק במישור האסתטי, ולכן לטיפול ברטיבות יש השפעה קריטית על איכות חיי הדיירים. העובש המתפתח מרטיבות הוא עניין מסוכן שמקשה על בריאות הנשימה של הדיירים, במיוחד אם מדובר על אוכלוסיות סיכון.

נוסף על כך, רטיבות, אפילו כאשר מדובר במקרה קל שבקלים, יכולה להוריד דרסטית את ערכו הכלכלי של הנכס. בין אם מדובר בדירה להשקעה או למגורים, דירה שאתם נכנסים אליה או גרים בה כבר כמה שנים, קבלה של רטיבות כמצב שגרתי תפגע בכם ובמצבכם הכספי.

רטיבות

 

אם יש ספק – אין ספק

איך תדעו שיש לכם רטיבות בבית? בחלק גדול מהמקרים פשוט תזהו שהיא שם, בין אם באמצעות חלקים לחים ברצפה או בפאנלים של הקירות ובין אם בהיקוות שלוליות בחללים בבית. מכיוון שרטיבות מתחילה קודם באופן סמוי בתוך הקירות, בשלב זה אין ספק שמדובר כבר במצב חמור הדורש טיפול.

סימנים נוספים אפשריים שיכולים להעיד על רטיבות הם התקלפות טייח עם בועות קטנות, הצטברות של כתמי עובש ופטרת על הקירות, בלטות רופפות וחשבון מים מנופח באופן מובהק ללא סיבה הגיונית.

מרבית הסימנים האלו רלוונטיים רק למצב של רטיבות גלויה, אשר חודרת כבר מתוך הקירות אל חלל הבית. עם זאת גם רטיבות סמויה היא עניין נפוץ וגם בה חשוב לטפל מרגע שמתעוררת מודעות אליה. איך ניתן לזהות אותה? באמצעות בחינה של חשבון המים או של לחץ המים במערכות המים השונות שבמבנה: ביוב, מים נקיים, ומים במערכת ההסקה או המיזוג.

באופן כללי, חשוב ליישם את כלל האצבע שנולד בצבא אך רלוונטי להרבה מאוד סיטואציות, גם בתחום משק הבית, כשיש ספק אין ספק. אם יש לכם חשד כלשהו כי בבית נוצרה רטיבות, הדבר הטוב ביותר שביכולתכם לעשות הוא לקרוא לאיש מקצוע על מנת לקבוע זיהוי מדויק של המצב.

רטיבות

 

אל תגידו רטיבות כי אם עיבוי

מצב דומה לרטיבות שעשוי לבלבל לא מעט דיירים הוא עיבוי מים על הקירות, אשר נובע מחוסר אוורור מספק של החלל. החוסר באוורור מוביל להתפתחות עובש על הקירות, במה שנראה דומה מאוד לרטיבות רגילה בבית. ישנם שני סימנים מבחינים עיקריים בין רטיבות לעיבוי: בעיבוי הטייח מתקלף ללא בועות, והעובש צומח בעיקר בצמוד לקורות הבטון של הקירות.

רטיבות

 

הכירו את הרטיבות הקפילארית

עוד עניין שחשוב להכיר בהקשר של רטיבות בבית הוא המושג רטיבות קפילארית. עניין זה בא לתאר רטיבות שמחלחלת מהתחתית כלפי מעלה, בניגוד לכוח הכבידה הטוב והמוכר לכולנו. הסיבה שהרטיבות מתקדמת כלפי מעלה, היא בגלל שהמים "הכלואים" מתחת לרצפה נמשכים לחמצן. ניתן לראות סימנים לרטיבות קפילארית בעיקר בהיקוות מים או לחות באזור הפאנלים של הקירות.

רטיבות

 

טיפול ברטיבות מתחיל בזיהוי

בהתאם למה שנכתב, זיהוי מדויק של רטיבות הוא עניין שלא תמיד מאוד פשוט לביצוע. יש לכך שתי סיבות עיקריות. הראשונה היא שלפעמים מקור הרטיבות והתוצאה של הרטיבות שומרים על ריחוק גיאוגרפי מסוים. כלומר, יש תקלה באיטום או באינסטלציה בנקודה א' והרטיבות מורגשת בחוזקה דווקא בנקודה ב'.

סיבה עיקרית נוספת לקושי בזיהוי רטיבות מדויק היא שמדובר בכשל במערכות נסתרות שנמצאות בתוך הקירות או מתחת לאריחים. כך יוצא מצב שעין מקצועית לא תמיד תזהה בכלל איך לגשת לזיהוי רטיבות נכון. מכאן גם הגיע הנוהג הנפוץ בעבר לטפל ברטיבות תחילה באמצעות חשיפת קירות והרס מסוים של המבנה הקיים.

רטיבות

 

הכלים הפרקטיים לזיהוי רטיבות

אנשי מקצוע בתחום משתמשים במספר שיטות בשביל אבחון מדויק של מוקד הרטיבות. במקרים קלים ניתן לאתר את הרטיבות אפילו בעין לא מקצועית, למשל אם מדובר בצינור חשוף דולף. במקרים אחרים, ניתן לטפל בזיהוי באמצעות עבודה קלה יחסית, כגון הרמה של מספר מרצפות בעייתיות ובדיקה מה קורה מתחתיהן.

שיטה אחרת שמאפשרת לקבל תמונת מצב כללית פחות או יותר של מצב הרטיבות היא מה שנקרא בעגה המקצועית הגישה האנליטית. מדובר בהסקה של מקור הרטיבות באמצעות עריכת בדיקות שונות במערכות המים במבנה או באיטום, אשר מאפשרות להתמקד בטווח יחסית ספציפי של תקלת איטום או דליפה אפשרית.

נוסף על כך אחד הכלים החשובים ביותר בארגז הכלים של כל מומחה רטיבות הוא מצלמה טרמית. המצלמה סורקת את הבית ומפיקה תמונה על בסיס הבדלי טמפרטורות בין האזורים, ולא על סמך הצבע הנראה לעין כפי שאנו רגילים לקבל ממצלמות סטנדרטיות. הבדלי הטמפרטורות מאפשרים לאנשי מקצוע מנוסים לפענח מה בדיוק קורה בקירות.

רטיבות

 

בדיקה קבועה כדבר שבשגרה

במידה וכבר נקלעתם למצב של רטיבות אין יותר מדי מה לעשות חוץ מלטפל בבית בעזרת איש מקצוע מתאים למשימה. אך מומלץ לנסות למנוע ככל האפשר פוטנציאל לרטיבות באמצעות בדיקות תקופתיות לבית.

הבדיקה הראשונה הרלוונטית היא בדק בית. מדובר בבדיקה מקיפה של כלל הבית, שנעשית כאשר בונים או קונים נכס חדש. הבדיקה מתייחסת בין היתר לאיטום ולאינסטלציה ומאפשרת למצוא פרצות אפשריות בתחומים אלו.

נוסף על כך, מומלץ מאוד לבצע בדיקות של אינסטלטור אחת למספר חודשים. בדיקות אלו יסייעו לקבוע מה מצב מערכות המים שלכם והאם כדאי להחליף חלקים בצנרת, או אף את המערכת כולה, לפני שתתרחש דליפה מצערת.

רטיבות

 

לא סותמים רטיבות עם פלסטרים

אחד הסימפטומים הנפוצים והמוכרים של רטיבות בבית הם קירות לחים ומתקלפים. בלא מעט מקרים אנשים מנסים לטפל בבעיה האסתטית עם מעין סוג של "פלסטר": גירוד הקיר וצביעה חובבנית עצמאית. מדובר במעשה שלא מומלץ לעשות מכיוון שהוא בעצם לא פותר שום חלק מהבעיה. הרטיבות תמשיך להתקיים והמאמץ שהושקע בצביעה ירד לטמיון.

לאחר זיהוי הרטיבות והגורם לתקלה מומלץ לפנות לאיש המקצוע המתאים כדי שיטפל בה, כלומר אינסטלטור או מומחה לאיטום בהתאם לסוג הבעיה שנוצרה. לאחר שהאינסטלטור או מומחה האיטום עשו את עבודתם, ניתן לקלף את השכבה הבעייתית בקיר, לייבש אותה מספר שעות טובות ואז להתפנות לצביעה מחודשת, רצוי במספר שכבות.

בהקשר של רטיבות כדאי לזכור כלל הנפוץ מתחומים חופפים אחרים: זול הוא יקר. עבודה חובבנית תביא לתוצאות גרועות שיחזיקו לטווח קצר.

שני דברים עיקריים מביאים להיווצרות של רטיבות בבית: ליקוי כלשהו באיטום החיצוני, בגג או בקירות, וכן תקלה כלשהי באינסטלציה המביאה לדליפת צנרת.
קוראים לאיש מקצוע מתאים על מנת שיזהה באופן מדויק ונכון ממה נוצרה הרטיבות והיכן היא ממוקמת. לאחר הזיהוי ממשיכים לטיפול המשך בהתאם, בגזרת האיטום או האינסטלציה לפי מהות התקלה.
רטיבות מסוכנת לבריאות הדיירים, ופוגעת בנשימה בבית. בנוסף היא מהווה מגע אסתטי לא נעים ומביאה לירידת ערך של הנכס.
שרברב עכשיו
שרברב עכשיו

שרברב עכשיו מובילים את תחום האינסטלציה בישראל. עם צוות גדול של בעלי מקצוע עם ניסיון רב בתחום בפריסה ארצית. תוך דגש על שירות מקצועי ואדיב בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות אינסטלציה מכל הסוגים.