שירות 24/7
מקצועיות
פריסה ארצית

גילוי נזילות

מחפשים גילוי נזילות? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

 

אחד השירותים החיוניים ביותר שיש לאינסטלטור להציע הוא גילוי נזילות. גילוי נזילות מאפשר להבין במדויק מאיפה נובעת נזילה בבית, מה הגורם לה וכיצד ניתן לטפל בה כך שהתופעה המטרידה תחלוף במהרה. במאמר הבא נציג את הנושא בהרחבה, ונפרט כיצד הוא מתבצע, מה חשוב לדעת עליו ולמה כדאי לטפל בו מהר ככל הניתן.

 

איך נולדות נזילות?

נזילה בבית היא תופעה מטרידה אך מוכרת. נדמה שאין כמעט מבנה שלא חווה אותה ואין דייר שלא התנסה בעוגמת הנפש שהיא גורמת. הסיבה לכך שמדובר בתופעה כל כך נפוצה היא שבאופן יחסי מאוד קל לייצר נזילה.

ממה נובעת נזילה? שתי הסיבות העיקריות לכך הן בלאי טבעי של הצנרת, דהיינו עייפות כללית של המערכת, והתקנה או שימוש קלוקל במערכות הזרמת המים, למשל הדחת פסולת שאינה מתאימה לכך במיכל המים באסלה. סיבה אפשרית נוספת שעשויה לגרום לנזילה היא תקלה כלשהי באיטום החיצוני של הבית, בקירות או בתקרה.

גילוי נזילות

 

לא כל כך נעים לראות נזילה בבית

נזילה בבית היא לא דבר שאפשר לסבול. מעבר לכך שנזילה ביתית היא מפגע אסתטי (קירות מתקלפים, הופעת כתמי עובש ואפילו טחב במקרים קיצוניים) וחוויתי (היקוות של מים במקומות לא מתאימים) מדובר בסכנה תברואתית שמביאה לנשימה לא בריאה של חלקיקים כתוצאה מהעובש המתפשט מהנזילה. על אחת כמה וכמה אם דיירי הבית הם קשישים, חולי אסתמה או אוכלוסיות סיכון אחרות.

בנוסף, נזילה בבית היא גם מפגע כלכלי חמור שיכול להוריד את ערך הנכס לא מעט. כשמדובר על השקעה כל כך גדולה כמו קניית נכס, אשר מלווה לרוב בנטילת משכנתא והתחייבויות נוספות, אפילו ירידה אחת של אחוז היא עניין שאסור להרשות.

בהקשר זה יש להדגיש שנזילה בבית היא עניין דורש טיפול שאינו סובל כל דיחוי. זאת מהסיבה הפשוטה שנזילה בבית נוטה להחריף ולהתפשט בחלוף הזמן. ככל שהטיפול יותר יעיל ומהיר, כך הוא גם יותר פשוט לתפעול וממוקד באזור אחד ספציפי, ללא השלכות על חלקים נוספים בבית.

גילוי נזילות

 

המדריך למאתר הנזילות

כתבנו שיש לטפל בגילוי נזילות במהירות האפשרית, אבל איך נדע שהבית נמצא במצב הדורש גילוי נזילות. ישנם כמה אינדיקטורים חשובים שמעידים על קיומה של בעיית נזילה. היתקלות באחד או כמה מהם מחייבת בקריאה לאיש מקצוע שיהפוך את הזיהוי הראשוני לגילוי מדויק של מקור הנזילה.

האינדיקטור הראשון הוא כמובן הופעה גלויה של מים, בין אם טפטוף מנקודה כלשהי בקיר או בהיקוות של שלוליות על הרצפה. יחד עם זאת חשוב לציין שנזילה יכולה להתרחש גם בלי שייווצר לכם אגן קטן בתוך המבנה, ולכן יש סימנים נוספים שמוטב להיות מודעים אליהם.

תחת סימנים אלו ניתן למנות הצטברות של כתמי עובש ופטרת על הקירות, קילוף של הצבע והטייח המגן על הקירות, התרופפות של בלטות ברצפה, הולכה לא סדירה של מים בצינורות או ברזים מסוימים וחשבון מים מופרז בגודלו, ללא סיבה הגיונית נראית לעין.

גילוי נזילות

 

גילוי נזילות – לא פרויקט לכל אחד

לכאורה גילוי נזילות נשמעת כמו מלאכה פשוטה – כל שצריך לעשות הוא להגיע לנקודה הבעייתית (למשל האזור המוכתם בקיר) ומשם לעקוב אחר המים עד למקור הדולף, אך למעשה מדובר באירוע לא כל כך קל לביצוע לעיתים.

הסיבות לכך שהמים בבתים מועברים באופן מורכב דרך שלוש מערכות סבוכות החבויות מתחת לאריחים ובתוך הקירות: מערכת מי הביוב, מערכת המים הנקיים ומערכת המיזוג וההסקה של הבית, אשר גם בה זורמים מים. נוסף על כך, ישנם מצבים בהם מקור הנזילה לא חופף למקום בו הנזילה משפיעה, ועל כן נדרשת עבודת בלשות של ממש.

עבור משימת גילוי הנזילות, אינסטלטורים, בעלי המקצוע אותם יש להזמין במקרה כזה, משתמשים בשפע של שיטות, כלים מתוחכמים, היסקים לוגיים ובדיקות מערכות. למעשה, לא מעט בעלי מקצוע לא מחייבים כלל בעלות הביקור אם לא הצליחו לפענח את מוקד הנזילה במהלכו.

גילוי נזילות

 

שיטות שונות, מטרה אחת

יש לא מעט "טריקים", "שטיקים", עזרים ואמצעים דרכם ניתן לבצע גילוי נזילות. במקרה הפשוט ביותר, מוקד הנזילה גלוי וברור לכל עין מקצועית מהסתכלות חפוזה. במקרה מעט יותר מורכב אך גם עדיין קל, ניתן לאתר את מקור הנזילה באמצעות הרמה של כמה מרצפות "חשודות" מהרצפה.

עוד אלמנטים שמאפשרים למצוא את הנזילה הם בדיקות של מערכות המים במבנה. בדיקת לחץ מים למשל, מאפשרת להבין האם לחץ המים המוזרם במערכת תקין או מעורר חשד. תוצאות הבדיקה הנ"ל, ובדיקות דומות נוספות, מאפשרות למקד את החיפושים במערכת אחת או באזור אחד ספציפי בבית.

מעבר לכך יש לא מעט כלים מתוחכמים שמאפשרים לבצע גילוי נזילות באופן לא פולשני. אם בעבר הלא מאוד רחוק, גילוי נזילות היה כרוך לפעמים בהרס כולל של קירות ובחשיפה מלאה של הצנרת, הרי שהיום המצב שונה בתכלית. בכדי לפענח את מקור הנזילות אפשר להשתמש במכשור מתקדם שפותר את הבעיה מבלי ליצור בעיות חדשות במבנה.

גילוי נזילות

 

מכשירים מתקדמים עושים את ההבדל

אז אילו מכשירים יש בנמצא כיום עבור גילוי נזילות מדויק? האמת שלא מעט. לכל כלי יתרונות וחסרונות (אשר באים לידי ביטוי בדרך בכלל בעיקר בעלויות) וכל כלי מבוסס על גישה שונה בדרך לפתרון החידה – מאיפה המים נוזלים?

אחד המכשירים הפשוטים ביותר אך גם האפקטיביים למדי הוא בלון לחץ, הנקרא גם בז'רגון המקצועי פקק ביוב. הבלון מופעל באמצעות החדרתו לפתח הצינור הרלוונטי, מה שגורם לחסימת היציאה התקינה של המים מהפתח. הזרמת מים לצינור מאפשרת להבין מהיכן הם דולפים. פקק זה יעיל לא רק לגילוי אלא גם לטיפול ההמשך שכולל החלפה של החלק הבלוי.

עוד מכשיר שחשוב לאזכר הוא מכשיר האזנה אקוסטי. בטכנולוגיה, שכאילו נלקחה היישר מסרט מרגלים קלאסי, המכשיר מאזין ל"פריצות" של מים מהצינורות. החיסרון והיתרון של אמצעי זה הוא הרגישות הרבה בה ניחן, אשר מצד אחד מאפשרת לזהות דליפות קטנות ביותר ומצד שני עלולה לסבול מלא מעט אזעקות שווא.

כלי רלוונטי נוסף לגילוי נזילות הוא מד לחות מתקדם. מד הלחות המתקדם פועל על מדידת הלחות בקירות באמצעות התנגדות חשמלית (ככל שהמכשיר רטוב יותר כך צפויה להתקבל התנגדות נמוכה יותר) או קרינה אלקטרומגנטית. הלחות המתקבלת מוצגת בשיעורים או באחוזים וההנחה היא כי מקור הנזילה הוא גם הנקודה הלחה ביותר, על פי מד הלחות.

 

שקט מצלמים

חשוב לציין עוד שני כלים משמעותיים במלחמה לגילוי הנזילות בבית. הראשון הוא מצלמה טרמית, שמצלמת את הקירות ומפיקה תמונה על בסיס הפרשי החום בין חלקי הקיר השונים (בשונה ממפת הצבעים המוכרת לנו אותה מפיקה מצלמה סטנדרטית). פענוח התמונה בידי איש מקצוע מאפשר להבין מהיכן מגיעה הנזילה.

נוסף על כך קיימת גם מצלמת ביוב. כאן מדובר על מצלמה זעירה עם סיב אופטי, תאורה מובנית ורזולוציה גבוהה המאפשרת לפענח נזילות אפשריות בביוב. מדובר בפלא טכנולוגי ראוי לציון אשר נשלט מרחוק בידי האינסטלטור ומשדר בזמן האמת תמונות מהביוב למסך גדול.

גילוי נזילות

 

גילוי בדרך לטיפול

יש לציין שגילוי הנזילות הוא לא צעד הסופי בפתרון הבעיה, אם כי הוא אכן אחד השלבים המהותיים ביותר בדרך לפתרון איכותי שלה לטווח ארוך. לאחר שאותר וזוהה באופן מדויק ככל הניתן המוקד הדולף ממשיכים לטיפול ההמשך המתאים, על פי שיקול דעתו של איש המקצוע.

טיפול המשך יהיה בדרך כלל אחד משני הדברים הבאים: החלפה של החלק הבעייתי בצנרת ממנו נגרמה הנזילה או החלפה כוללת של הצנרת כולה במידה שמדובר במערכת בלויה ומשומשת שעלולה להוליד בעיות נוספות בעתיד.

בכדי להימנע מגילוי נזילות ומטיפולי המשך, שעלולים להיות יקרים ובהולים, מומלץ לבצע בדיקות אינסטלציה תקופתיות. בדיקות אלו יסקרו את מצב הצנרת ומהן יגובשו מסקנות בהקשר לשימור או תיקן המצב הקיים.

מדובר בשירות כללי מאוד שמשתנה ממקרה למקרה, כתלות בטיב המערכת שנפגעה, במכשור הקיים אצל בעל המקצוע וכיוצא בזה. יש לא מעט כלים איתם מגלים נזילות כגון בלוך לחץ, מכשיר אקוסטי ומצלמת ביוב.
גם כאן מדובר בטווח רחב למדי, אשר משתנה כתלות במורכבות הפרויקט, המכשור המשמש בו, מוניטין האינסטלטור ועלות הנסיעה לבית הלקוח. כלל מדובר בטווח של כמה מאות עד אלפי שקלים.
תיקון הנזילה לאחר הגילוי שלה יתבצע לרוב באמצעות החלפה של חלק הצינור הבעייתי או של הצנרת כולה, במקרה של בלאי מתקדם.
שרברב עכשיו
שרברב עכשיו

שרברב עכשיו מובילים את תחום האינסטלציה בישראל. עם צוות גדול של בעלי מקצוע עם ניסיון רב בתחום בפריסה ארצית. תוך דגש על שירות מקצועי ואדיב בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות אינסטלציה מכל הסוגים.