שירות 24/7
מקצועיות
פריסה ארצית

צנרת ברזל

מחפשים שירותי אינסטלציה? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

 

 

מבין כל המרכיבים שמקיפים את חיי היום יום שלנו, ושחיינו השגרתיים תלויים בהם ברמה כזו או אחרת, קשה לחשוב על מרכיב חשוב יותר מהצנרת במבנים בהם אנחנו נמצאים. צנרת תקינה ועמידה היא תנאי הכרחי לחיים מודרניים, וכדאי להבין דבר או שניים בתחום כשאתם צריכים לבצע תיקון או התקנה של צנרת. הצנרת השכיחה ביותר כיום, אודותיה יש לא מעט דברים שכדאי לדעת, היא צנרת ברזל. מה זה בדיוק אומר? נסביר.

 

קודם כל – מה זה צנרת ברזל?

רובנו חושבים על צנרת הבית שלנו כמובנת מאליה, כחלק בלתי נפרד מהשגרה היומית שלנו, שמשרת צרכים בסיסיים ביותר שלנו בצורה רגילה ויום יומית. עם זאת, מדובר באחד הפיתוחים החשובים ביותר של החברה המודרנית ושל האדם בכלל. הצנרת, שהחלה להיות שכיחה בכל בית בסביבות תחילת המאה ה-20, שינתה מקצה לקצה את הרגלי ההיגיינה האנושיים, וכתוצאה מכך גם האריכה ושיפרה את החיים שלנו פי עשרות מונים.

אחת הסיבות המרכזיות לכך היא היכולת שלנו לעבוד עם ברזל, ועם השנים הפכה צנרת הברזל לצנרת השכיחה ביותר והשימושית ביותר בסביבתנו. צנרת ברזל מבוססת על מערכת של צינורות, מסתמים וחלקים נוספים, העשויים ברובם ברזל אך משולבים גם במתכות וחומרים נוספים. צנרת הברזל מחוברת לכל פתח ניקוז ויציאה של מים בבית שלנו, החל בכיורים ובמקלחות וכלה באסלות ובפתחי הניקוז. כל פתח שכזה מחובר לאותה רשת מסועפת שרובנו מקבלים כמובנת מאליה – אך למעשה היא כלל וכלל אינה כזאת. ולמה דווקא ברזל? נבין כעת.

צנרת ברזל

 

צנרת ברזל – השכיחה והזמינה ביותר

ישנן כמה וכמה סיבות לכך שצנרת הברזל הפכה עם השנים לצנרת הפופולרית ביותר והשימושית ביותר בעולם המודרני. הסיבה הראשונה קשורה לסיבה החשובה והמוכרת מכולן – כסף וזמינות. בעוד חומרי גלם אחרים היו, בשנים עברו, נדירים יותר או יקרים יותר לשימוש יום יומי, הרי שהברזל נמצא בשימוש אנושי כבר אלפי שנים, ומחירו משקף את השכיחות הגבוהה שלו. כבר לפני יותר ממאה שנה ידענו לעבוד עם ברזל ולעבד אותו בהתאם לצרכים המדויקים שלנו, ובעולם התעשייתי שהלך והתפתח היה הברזל חומר הגלם החשוב ביותר. משום כך, היה טבעי שגם את הצנרת שהלכה והתממשה בשנים אלה ייצרו בעיקר מברזל.

 

 

ברזל הוא חומר עמיד ומתאים מאוד לייצור צנרת

מלבד הזמינות הגבוהה של הברזל, יש לו תכונות נוספות שהופכות אותו לחומר שימושי למדי בכל הנוגע למערכות צנרת. הברזל הוא חומר עמיד מאוד, שקשה לחדור אליו ודרכו באמצעים קונבנציונאליים. במערכת צנרת שעומדת בלחץ גבוה ולעתים חשופה למזיקים ונזקים שונים, חשוב מאוד שחומר הגלם יהיה חומר עמיד ככל הניתן. תשתיות הבניינים בהם אנחנו חיים חשופות לתנאים לא פשוטים לעתים – החל בעכברים ומזיקים אחרים, ועד תנאי מזג אוויר קיצוניים למדי (בוודאי בישראל החמה).

לכן, עמידות הצינורות הפכה לאלמנט המשמעותי ביותר בבחירת חומר הגלם שלהם, והברזל הפך לסטנדרט. בנוסף לכך, חשוב לציין שעם השנים פותחה היכולת לייצר ברזל מגולוון, כלומר ברזל שעמידותו בפני חלודה ושחיקה של מים עלתה באופן משמעותי מאוד – ופיתוח זה הזניק את תחום צנרת הברזל צעדים נוספים קדימה.

צנרת ברזל

 

תחזוקת הצנרת היא חלק חשוב בתחזוקת הבית

סביר להניח שברוב הבתים של רוב האנשים שקוראים את השורות האלה, הצנרת המותקנת היא צנרת ברזל. בהתחשב בכך, חשוב שתדעו ותכירו כמה דברים לגבי הצנרת בבית שלכם – דברים שיכולים לחסוך לכם עוגמת נפש קשה והרבה מאוד מאמץ וכסף. למרות שמדובר בחלק כל כך בסיסי ויום יומי בחיים שלנו, צנרת הבית שלנו היא לא דבר שאפשר לקחת כמובנת מאליה. חשוב מאוד לדעת כיצד לתחזק בצורה נכונה את הצנרת, ולשמור עליה מפני תקלות לאורך זמן.

במבנים עם צנרת ישנה יחסית, שיוצרה והותקנה לפני הסטנדרטים המודרניים והחדישים של ייצור והתקנת צנרות ברזל, הדבר נכון פי כמה וכמה. הכלל הראשון בתחזוקה נכונה של צנרת ברזל הוא לשים לב למה שאנחנו מורידים בצנרת הזאת. לא בכדי מדגישים, במקומות רבים במרחב הציבורי והפרטי, שלא להוריד באסלה או בכיור חומרים שעשויים לגרום לסתימות ונזקים. כשאנחנו מתנהלים בצורה חסרת אחריות ומורידים באסלה כל חומר שלא אמור להיות בה, אנחנו מובילים לכך שהחומרים האלה יצטברו בתוך צנרת הברזל ויובילו בסופו של דבר לסתימה או אפילו לפיצוץ בצינור.

הרגל שכיח נוסף שצריך לשים אליו לב קשור לשטיפת הבית – כשאנחנו שוטפים את הבית במים ומשתמשים במגב בכדי להוביל את המים המלוכלכים לפתח הניקוז, במקרים רבים אנחנו מנקזים איתם לכלוך מוצק ואפילו אבק שהתמצק – חומרים שיסתמו את פתחי הניקוז והצנרת שלנו במהרה. עוד הרגל שחשוב להכיר ולסגל הוא שגרת טיפול בצנרת. רבים ממליצים, אפילו באופן שגרתי ובלי שמזהים תקלה מתקרבת, לדאוג לטיפולים שגרתיים לניקיון הצנרת ופתחי הניקוז, שימנעו מאתנו תקלות בעתיד. בהקשר זה חשוב לציין שטיפול שמתבצע בצורה לא מקצועית ובאמצעות חומרים שעשויים להזיק לצנרת – עשוי להוביל ליותר נזק מתועלת, ויתכן שכדאי לכם לקרוא למקצוענים למטרה זאת.

צנרת ברזל

 

תקלות שכיחות שכדאי להכיר

ישנן כמה וכמה תקלות שכיחות שכדאי מאוד להכיר בצנרת ברזל:

  • סתימה  – המוכרת ביותר מתוכן, שסביר להניח שכל אחד ואחת מכם נתקל בה לפחות פעם או פעמיים בחייו, היא סתימה. סתימה בצנרת, בניגוד לסתימה בפתח הניקוז עצמו, היא לא סיפור כל כך פשוט. כשיש סתימה כזאת, המים שאנחנו מזרימים לפתחי הניקוז לא זורמים כהלכה מטה, ואנחנו פוגשים בהצפות שיכולות להיות משמעותיות ביותר. במצבים בהם הסתימה היא בקווי הצנרת של המבנה עצמה, בבניינים משותפים למשל, המצב יכול להוביל להצפה עצמאית של המפלסים הנמוכים של הבניין – מצב שיכול להוביל לחוסר אונים של ממש בקרב המתגוררים בקומות התחתונות.
  • פיצוץ בצינור – עוד תקלה, קצת פחות שכיחה אך בעלת פוטנציאל נזק גדול עוד יותר, היא פיצוץ בצינור. פיצוץ בצינור יכול להיגרם מכמה וכמה גורמים, ולרוב ישנו שילוב של כמה מהם. לעתים מדובר בסתימה, שמובילה לעלייה משמעותית של הלחץ בתוך הצינור עד שהוא פוקע ומזרים מים החוצה ממנו בתוך קווי התשתית של המבנה. במקרים אחרים מדובר בעצם זר כלשהו שחודר לצינור ומוביל לאותו פיצוץ, וישנם גם מצבים בהם הדבר נגרם בשל מזג האוויר. באזורים קרים יותר (אזור ירושלים למשל), בלילות קרים במיוחד בהם הטמפרטורה יורדת מתחת לאפס, בבניינים עם צנרת ברזל ישנה ממליצים להשאיר ברז אחד מטפטף במהלך הלילה בשביל לשמור על תנועת המים וטמפרטורת המים בצנרת, ולמנוע קיפאון שיוביל בסופו של דבר לפיצוץ בצינור.
  • דליפה – תקלה שלישית שכדאי להכיר היא דליפה. מצב זה יכול גם הוא להיות קשור לפיצוץ בצינור או לסתימה, אך מה שחשוב בו הוא מה שאנחנו חווים, או במקרים רבים – מה שהשכנים שלנו חווים. קווי הצנרת בדירה שלנו עוברים במרבית המקרים מתחת לרצפת הדירה. במצב זה, דליפה בקווי הצנרת שלנו תוביל לרטיבות משמעותית ולפעמים גם לטפטוף ולנזקי מים של ממש – אבל במקרים רבים הדבר יקרה דווקא אצל השכנים שלנו מלמטה. חשוב לציין שדליפה בצנרת יכולה להיות תוצאה של חלודה ושל נזקים פיזיים, של מזיקים שיוצרים חורים ונזקים בצנרת, שורשים שצומחים ונכנסים לתוך הצנרת ועוד. זהו מצב לא פשוט כלל, שיכול להוביל לנזקי מים משמעותיים במבנה כולו.

צנרת ברזל

מה עושים במצב של תקלה או של סתימה?

אם יש סתימה, פיצוץ או כל סוג אחר של תקלה בצנרת הברזל שבבית שלכם, אתם צריכים לוודא שאתם פונים למומחים בתחום. צנרת היא לא עניין של מה בכך, ותיקון שלה דורש מקצועיות וניסיון, בכדי להתאים את הפתרון המקצועי הנכון ביותר לכל בעיה. בכדי לעשות זאת אתם זקוקים לאינסטלטור ברמה הגבוהה ביותר, שיבצע את העבודה בצנרת הברזל שלכם וישאיר אותה ללא דופי. רק כך תבטיחו את איכות השימוש בה לאורך זמן.

צנרת ברזל היא עמידה, זמינה, זולה יחסית ונוחה מאוד להתקנה ולשימוש בבית.
תקלות שכיחות כוללות סתימות בפתחי הניקוז ובקווי הצנרת, פיצוץ בצינור, דליפה מהצינור ועוד.
תלוי מאוד בסוג העבודה. התקנה של צנרת ברזל מקצה לקצה יכולה לעלות אלפי שקלים, בעוד תיקון נקודתי ופשוט יחסית יכול לעלות מאות בודדות.
שרברב עכשיו
שרברב עכשיו

שרברב עכשיו מובילים את תחום האינסטלציה בישראל. עם צוות גדול של בעלי מקצוע עם ניסיון רב בתחום בפריסה ארצית. תוך דגש על שירות מקצועי ואדיב בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות אינסטלציה מכל הסוגים.