שירות 24/7
מקצועיות
פריסה ארצית

מסנני מים

מחפשים שירותי אינסטלציה? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

 

מים הם סם החיים. מדענים רבים טוענים כי הגורם בעל ההשפעה הגדולה ביותר על תוחלת החיים הממוצעת במדינה, הוא איכות המים שלה. מכיוון שכך, חשוב לנו מאוד שהמים שלנו יהיו מסוננים ונקיים. סינון וניקוי המים חשוב לא רק לצורכי שתייה אלא גם לשמירה על תקינותם של מכשירים העושים שימוש במים, כפי שיפורט להלן.

 

מסנני מים – לא בכל מצב

לא תמיד מצויים לכלוכים במים ופעמים רבות ניתן לסמוך על מסנני המים העירוניים. גם כאשר ישנם לכלוכים, לא כל לכלוך או אבנית במים פוגם באיכותם. יתר על כן, פעמים רבות, ניתן להסיר את האבנית בקלות ובפשטות לאחר שימוש במכשירים בהם היא מצטברת.

מכיוון שאלו הם פני הדברים, אין צורך להתקין מסנני מים באופן אוטומטי בכל הבית, לפחות לא בכל נקודות החיבור של המים. עם זאת, ישנם מקרים בהם התקנת מסנני המים הינה חיונית במיוחד. אשר על כן, נפרט במדריך זה אודות המצבים המצריכים התקנה של מסנני מים.

מסנני מים

 

מסנני מים – שלל סוגים

קיימים בשוק מספר סוגים של מסנני מים. מסנני המים השונים נבדלים זה מזה בשיטת הסינון ובאיכות הסינון, וכן בעלותם. ננסה לסקור במדריך את סוגי מסנני המים העיקריים תוך מניית יתרונותיהם וחסרונותיהם של מסנני המים השונים. זאת, כדי להעניק לכם תמונה רחבה בבואכם להכריע באיזה אחד מבין מסנני המים לבחור.

מסנני מים

 

הצורך במסנן

כפי שהבטחנו, נפתח את חלקו התוכני של המדריך בהסבר אודות המצבים בהם התקנת מסנני מים בדירה שלכם הינה הליך נחוץ. הצורך במסנני מים נחוץ בשלושה מצבים עיקריים. הראשון שבהם, הוא כאשר המים העירוניים אינם מסוננים בצורה מספקת ומצטברים בהם לכלוכים רבים. המצב השני הוא מים רוויי מינרליים, מה שגורם להתגבשות אבנית בצנרת. התרחיש השלישי הוא שימוש מאסיבי במכשירים חשמליים הנפגעים מהאבנית.

מסנני מים

 

מים עכורים

במהלך בנייה, עבודות תשתית עירוניות וכדומה, קיים חשש כי חול ואבק רב יסתננו אל תוך מערכות המים העירוניות. במצב זה, ובמידה שאנו גרים בסמוך למקום העבודות, המים שיצאו מברזי הבית שלנו לא יהיו מסוננים דיים והם עלולים להיות עכורים במידה זו או אחרת.

הפתרון לבעיה זו היא, ניחשתם נכון, התקנת מסנני מים בדירה. מסנני המים מהסוג הרלוונטי, כפי שיבואר בהמשך, יבטיחו את ניקיון המים וימנעו את זרימת הלכלוכים במים אל מחוץ לברז.

כשלב ביניים עד להתקנת מסנני המים, תוכלו להסתפק בפתרון שאינו מושלם אך כן מסייע להפחתת העכירות במים. תוכלו לקשור מטלית בד נקייה וחדשה מסביב לפיית הברז. הבד יסנן לכלוכי חול גדולים וישפר את איכות המים, אך לכלוכים קטנים במיוחד לא ילכדו ברשת הסיבים של הבד ויזרמו מבעד לה. כך, הבד ישפר באופן חלקי את איכות המים.

הבד עצמו עלול להוות כר פוטנציאלי להצטברות חיידקים. לכן, לאחר שלושה ימי שימוש הסירו את מטלית הבד, כבסו אותה ועטפו את פיית הברז מחדש. כך, תשמרו על הבד כמסננת מים זמנית ולא כמרבד לחיידקים חלילה.

מסנני מים

 

מים עם מינרלים

עבור רובנו, מים רוויים במינרליים נשמעים כדבר טוב. המציאות, לא רחוקה משם. המינרלים כלל אינם מזיקים לגופנו וחלקם אף בונים ומחזקים אותו. עם זאת, כאשר המים רוויי המינרליים מצטברים באותו מקום למשך זמן מסוים, המינרליים יתגבשו יחדיו ותיווצר אבנית במים.

אבנית במים אינה מזיקה כלל וכלל לבני אדם. שתייתה לא תפגע בנו ולא תסב לנו כל נזק. אולם בשונה מבני אדם, מכשירי חשמל ניזוקים מאבנית. מכשיר חשמלי בו הצטברה אבנית רבה יפעל לאט יותר והוא אף עלול להתקלקל במצבים מסוימים בהם האבנית רבה במיוחד ושרויה בו לאורך זמן.

ברוב האזורים בארץ איכות המים גבוהה ומינון המינרליים במים סביר. אולם ישנם אזורים, דוגמת השרון, בהם המינרליים במים רבים והתגבשות האבנית בהם מאסיבית יותר. באזורים אלו, מומלץ ביתר שאת להתקין מסנני מים לבית, שימנעו את התגבשות האבנית.

גם בהיעדר מסנני מים, ניתן להיאבק באבנית. האבנית מתפוררת ונמסה כאשר היא באה במגע עם מלחים וחומצות מסוימים. מכיוון שאלו הם פני הדברים, תוכלו להשתמש במלח לימון או בחומץ לשם המסת האבנית.

מידי שבוע, הקפידו על הרתחת הקומקום הביתי שלכם יחד עם מלח לימון או עם חומץ. הרתחה זו תנקה את הקומקום מכל האבנית שהצטברה בו ותבטיח לו אורך ימים ושנים. אולם חשוב לעמוד על כך שניקוי האבנית בעזרת מלח הלימון או החומץ אינם מהווים תחליף להתקנת מסנני מים, משתי סיבות עיקריות.

ראשית, לא בכל מכשיר חשמלי ניתן ורצוי להרתיח מים עם מלח לימון. המים ומלח הלימון יהוו פתרון מצוין להצטברות אבנית בקומקום ובמיחם השבת, אך לא במכונת הכביסה, במייבש ואף לא במגהץ. בכל המכשירים הללו מלח הלימון לא יסייע ולא תוכלו להימנע מהשימוש במסנני מים.

שנית, מלח הלימון לא יתקן פגיעה שכבר קרתה למכשירים. ההצטברות עצמה של האבנית פוגעת בהם, על אף הניקוי בהמשך. מאחר שזהו המצב, מלך הלימון והחוצץ לא יהוו תחליף להתקנת מסנני מים הן עבור מוצרים חשמליים שלא ניתן לנקות עם המלח והחומץ והן עבור מכשירים שכן ניתן לנקות בעזרת חומרים אלו.

מסנני מים

 

שימוש מאסיבי במכשירי חשמל

במידה שאתם משתמשים במכשירי חשמל הצורכים מים באופן מאסיבי, תיאלצו להתקין מסנני מים לצנרת שלכם גם כאשר מינון המינרליים במים אינו חריג ואף אם הוא נמוך מהממוצע. מכיוון שכך, אם ברשותכם מטבח גדול שנעשה בו שימוש במדיחים מוסדיים, מכבסה וכדומה, מסנני מים הם הפתרון האולטימטיבי לתחזוקת המכונות החשמליות שלכם.

אלו היו, אם כן, שלושת התרחישים העיקריים בהם רצוי ומומלץ להתקין מסנני מים בבית. כעת, נלמד אודות סוגי המסננים השונים, יתרונותיהם וחסרונותיהם. לאחר מכן, נקשר בין המניעים להתקנת מסנן לבין המסנן הספציפי המומלץ.

מסנני מים

 

מסנן מים מכני

המסנן הראשון בו נעסוק הוא מסנן מים מכאני. מסנן המים המכאני מתחבר לצנרת המים הראשית של הדירה. המסנן, כשמו כן הוא – מכאני. שיטת פעולתו פשוטה במיוחד. כל המים המוזרמים הביתה, עוברים דרכו. במסנן, מצויה רשת צפופה במיוחד. הרשת קולטת את כל הלכלוכים הזורמים במים ותוציא לכם מים מסוננים, איכותיים ונקיים.

המסנן עצמו בנוי כך שבחלקו העליון מצויה המסננת ובתחתית המסנן מצוי ברז. הלכלוך הנחסם ברשתות המסנן נופל לתחתית גוף המסנן ומצטבר שם. אחת לחודשיים עד שלושה חודשים, פתחו את הברז התחתון לסילוק כלל הלכלוכים שנצטברו במסנן.

מסנני מים

 

מסנן משקעים

סוג נוסף של מסנני מים, הם מסנני משקעים. מסנן המשקעים לא בנוי עם רשת אלא עם סיבים צפופים. הסיבים עשויים מפוליפרופילן המושך אליו את כלל הלכלוכים הזורמים בצנרת. כך, המים יצאו נקיים, מסוננים ורעננים. לשם תחזוקת המסנן, יש להחליף את הפוליפרופילן מידי חצי שנה.

 

מסנן אבני סיליפוס

סינון בעזרת סיליפוס לא מסנן את המים מלכלוכים, אלא מאבנית. גם גוף סינון זה מתחבר למערכת המים הראשית של הבית. המים יזרמו אל תוך גוף הסינון, שם ייתקלו בסיליפוס. סיליפוס הינו שם כולל למלחים שונים, הסופחים אליהם וממיסים את המינרליים היוצרים את האבנית ומונעים מהאבנית להתגבש בתוך המדיח, מכונת הכביסה, המייבש, הקומקום או המיחם.

יש לדעת כי המסנן לא סופח לתוכו את מלוא המינרליים במים. זאת, מאחר שאיננו מעוניינים בכך והימצאותם של מינרלים במינונים נמוכים במים מועילה לנו.

גם מסנן זה טעון ניקוי והחלפה. מומלץ להחליף את הסיליפוס בתוך מסנני המים מידי חצי שנה, לשם הבטחת סינון יעיל וללא תקלות.

מסנני מים

 

ריכוך מים

הסוג האחרון של המסננים בהם נעסוק הוא מסננים מרככי מים. המסננים מרככי המים מטפלים גם הם באבנית, אלא שבניגוד לסיליפוס הממיס את רוב המינרליים, מרכך המים ממיס את מלוא המינרליים ומונע מכל אבנית להיווצר במים. זהו יתרונו הגדול של מרכך המים.

חסרונו של המרכך המכאני ברור. הוא אינו מסנן אבנית, אלא חול בלבד. חסרונו של מסנן המשקעים הוא בתחזוקה המרובה יחסית שהוא מצריך וכן בהיותו סנן של חול ולא של אבנית. חסרון הסיליפוס הוא היעדר הניקוי המלא וחסרונו של מרכך המים הוא בהעלמת המינרלים כולם וכן עלותו הגבוהה.
מסנן מכאני ומסנן משקעים מתאימים לתרחיש בו המים שלכם מלוכלכים, עקב עבודות תשתית או כל סיבה אחרת. מסנני מים מסוג סיליפוס מיועדים לתרחישים בהם המים שלכם רוויים במינרליים מעל לסטנדרט. מרככי מים מתאימים למקומות מוסדיים העושים שימוש רב במדיחים, מכונות כביסה ושאר מוצרי חשמל הצורכים כמויות רבות של מים באופן יחסי. בהצלחה!
כדי לדעת להתאים את מסנן המים לסוג הצנרת הקיימת בדירתכם רצוי להתיעץ עם בעל מקצוע, בנוסף התקנה נכונה יש לדעת לבצע כדי למנוע תקלות ונזילות שיעלו לכם ביוקר. לכן מומלץ להזמין אינסטלטור אשר ידע כיצד לעשות את ההתאמות וההתקנה בצורה מוצלחת ונכונה.
שרברב עכשיו
שרברב עכשיו

שרברב עכשיו מובילים את תחום האינסטלציה בישראל. עם צוות גדול של בעלי מקצוע עם ניסיון רב בתחום בפריסה ארצית. תוך דגש על שירות מקצועי ואדיב בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות אינסטלציה מכל הסוגים.