שירות 24/7
מקצועיות
פריסה ארצית

צנרת

מחפשים שירותי אינסטלציה? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

 

מקצוע האינסטלציה אינו מקצוע בעל נראות נחשקת אולם לא מעט אנשים פונים למקצוע זה מכיוון שמדובר בתחום חיוני, בעל ביקושים רבים וכזה שמספק פרנסה טובה למרבית העוסקים בו. מרביתנו מתבוננים בעולם הצינורות, הביובים והשיברים מנקודת מבט של משתמש שרואה בכך תחום אפור ומשעמם.

אולם, מי שנכנס לענף מגלה שמדובר בעולם ומלואו, מלא תוכן וחיוניות שדורש ממי שעוסק בו להיות בעל חושים טכניים וקואורדינציה טובה. במאמר הבא ננסה לצלול לתוך הצנרת (לא תרתי משמע), נגלה את מה שנסתר מעיננו מכיוון שמעולם לא התעניינו בנושא ועתה, דבר מה גורם לכך שנחקור וננסה להבין את רזי הצנרת.

 

הצנרת הביתית

הצנרת שמספקת לנו מים לברזי הבית נמצאת בלחץ מתמיד של מים וטמפרטורות גבוהות במיוחד, כל פגיעה או ליקוי בהתקנה ולא משנה מה הסיבה שמאחוריהם, יגרמו לנזק שיכול לכלול רטיבות קשה במקרה הטוב והצפות כבדות במקרה הרע. חשוב לציין שעד שנות ה- 90 הצנרת הביתית הייתה מפלדה דבר שהוביל ללא מעט פיצוצי צנרת עקב חלודה וקורוזיה. מאז שנת 2000 שונתה צנרת הפלדה לצנרת פלסטיק שפתרה את הבעיות הללו.

צנרת הפלסטיק הראשונה הגיעה בצורת הרכבה של השחלה אחת לתוך השנייה, לאחר מכן הגיעה צנרת אס פי שלה שלוש שכבות, שתיים מפלסטיק ואחת מאלומיניום לחיזוק נוסף ומשמעותי. בשיטה זו צורת ההרכבה הייתה בלחיצה באמצעות מכשיר מיוחד, שיטה זו מנעה נזילות מים מנקודות החיבור של הצנרת דבר שהפך את הצנרת לאיכותית ועמידה יותר מקודמתה.

צנרת

 

שיפוץ הבית

ההחלטה לשפץ את הבית או הדירה שלכם הנה החלטה כבדת משקל, במידה ובחרתם לעשות זאת מומלץ לשלב תמיד גם שיפוץ וטיפול בצנרת. שיפוץ הבית או הדירה הוא הזדמנות מעולה לבדוק מה קורה בצנרת המטבח, האמבטיות, השירותים וחדרי השירות בהם נמצאת מכונת הכביסה. חשוב מאוד לפני התחלת השיפוץ ללמוד מעט על סוגי צנרות והשימוש בהן כדי לדעת מה כדאי לכם לבצע במהלך השיפוץ ואיך לא להיות תלויים לחלוטין בהמלצותיו של איש המקצוע שלעיתים מסתתרים מאחוריהן אינטרסים כאלה ואחרים.

צנרת

 

עולם הצנרת והצינורות

בואו נעבור לסקירה קצרה אודות העולם של הצינורות והצנרת ומה שבניהם.

 

צנרת הפקסגול

צנרת המורכבת משלוש שכבות: שתיים מפלסטיק ואחת מאלומיניום שמחזק אותה משמעותית, צנרת זו מורכבת בהשחלה של צינור לתוך צינור כלומר, השחלה של הצנרת בתור צינור תעלה שמתחבר באמצעות מרכזייה. התקנת צנרת פקסגול עובדת כך שהצנרת נמצאת בתוך צינור תעלה, מכל נקודת מים יוצא צינור נפרד שרץ ממרכזיית המים אל נקודת המים. צנרת זו אינה מאפשרת חיבור בין הצינורות לבין עצמם ומחייבת הנחת צינורות נפרדים. במידה וקיימת תקלה במקום כלשהו בצנרת ניתן לשלוף את הצינור התקול מהמרכזייה ולהחליפו. שיטה זו נקראת שיטה מקבילית.

 

צנרת מולטיגול

צנרת זו אינה מחייבת מרכזייה, האלומיניום מעניק גמישות מרבית לצינור ומאפשר לו להתכופף לזווית של 75 מעלות. מערכת צינורות מולטיגול מאפשרת חיבור צינורות בינם לבין עצמם באמצעות מכשירי לחיצה ייעודיים ומיוחדים, זה האלמנט שמייתר את המרכזייה. שיטת הרכבה זו נקראת שיטה טורית. חשוב לציין שבתהליך התקנת הצנרת חשוב להשתמש בכלים המתאימים לאותה צנרת ולא לערבב כלים של צנרות שונות.

 

צנרת אס פי

צנרת אס פי הנה הצנרת שהייתה השכיחה ביותר לאחר החלפת והוצאת צנרת הפלדה שהייתה פופולרית עד אמצע שנות ה- 90. מדובר בצנרת שגם לה שלוש שכבות: שתיים מפלסטיק ואחת מהאלומיניום שמייצר גמישות וחוזק נוספים. גם האס פי איננה מחייבת מרכזייה.

צנרת

 

קוטר צינורות מקובלים וכמה נקודות מים יכול להזין כל קוטר

צינור בקוטר 16 מ"מ יכול להזין נקודת מים אחת בלבד, צינור בקוטר 20 מ"מ יכול להזין 2 עד 3 נקודות מים, צינור בקוטר 25 מ"מ יכול להזין 4 עד 9 נקודות מים, צינור בקוטר 32 מ"מ יכול להזין בין 10 ל- 16 נקודות מים. חשוב לציין, במידה ואתם מעוניינים להתקין בחדר האמבטיה שלכם כחלק מהדוש מפל מים או במקום אמבטיה רגילה אמבט ג'קוזי, תדרשו להתקנת צנרת עבה יותר מקוטר 16 מ"מ הסטנדרטי.

צנרת

 

צבעי הצינורות

צינורות מגיעים בארבעה צבעים כדלקמן: לבן, שחור, כחול ואדום. הצינורות הלבנים צריכים להיות מבודדים, הצינורות השחורים מיועדים להתקנה בחוץ ויש להם מסנני קרינת יו וי. צינורות אדומים מיועדים למים חמים וצינורות כחולים מיועדים למים קרים. מדוע מגיעים הצינורות בצבעים? כדי שניתן יהיה במקרה של תקלה לזהות בקלות את הצינורות ויעודם. האמת היא שכל צינור יכול להתאים למים חמים והצבעים כמו שצוין מהווים רק אלמנט מסייע לזיהוים במקרה של תקלה.

 

ביצוע תוכנית אינסטלציה

שלב ראשון הוא מיקום המרכזייה ומיקום נקודות הקצה שהן הברזים כמובן. הקו המנחה בתכנון מיקום הברזים הוא שרצוי שהם יהיו קרובים ככל שניתן למרכזייה. צנרת הבית או הדירה עובדת מתחת לבלטות פרט לחדרי האמבטיה בהם הצנרת תהיה בקירות. חשוב לבחור קוטר צינור שיאפשר לחץ מים טוב על מנת להימנע מזרם מים חלש לאחר מכן.

צינור המים היוצא משעון המים הראשי של הבית או הדירה צריך להיות בקוטר 25 עד 32 מ"מ בהתאם להוראות מתקני התברואה. הצינור המרכזי של הבית יהיה בקוטר 20 מ"מ והצינור הסטנדרטי בקוטר 16 מ"מ יזין את נקודת המים הסופית שהנה הברז. התקנה נכונה ומדויקת תמנע בעיות של זרם מים חלש בברזים.

צנרת

 

נקודות ודגשים חשובים

חשוב מאוד לדרוש בהסכם שלכם מול הקבלן המבצע של העבודה שכלי העבודה בהם ישתמשו הפועלים יגיעו מאותו יצרן שייצר את הצנרת. עבודה עם כלים אחרים עלולה בסבירות גבוהה לגרום לנזילות במערכת בעתיד הלא מאוד רחוק. וודאו שקבלן הביצוע שלכם יודע לעבוד עם הצנרת שבחרתם בשלב התכנון ושכל הציוד שהביא עמו אכן מקורי של היצרן שבקשתם.

במידה והחלטתם להחליף צנרת בחדר האמבטיה החליפו הכל ולא רק את צנרת המים כלומר, החליפו גם את צנרת הביוב. אם התקנתם צנרת בשיטה מקבילית וודאו שהגישה למרכזייה קלה ונוחה, הדבר חשוב למצב שבו תהיה תקלה ויהיה צורך להגיע למרכזייה זו.

במידה ובחרתם דווקא בהנחת מערכת צינורות טורית חשוב לשים לב שהיא מותקנת בקווים ישרים ולא באלכסון, הסיבה לכך נובעת ממקרה של נזילה עתידית שתגרום לכך שיהיה צורך להרים רצפות, התקנה בקווים ישרים תפחית את כמות המרצפות שיהיה צורך להרים.

צנרת

 

מה חשוב לעשות מיד לאחר התקנת הצנרת?

מיד לאחר התקנת מערכת האינסטלציה וכשהיא עדין פתוחה וגלויה חשוב לצלם אותה, הדבר ישמש אתכם במקרה של נזילה בעיקר במערכת טורית, כשתוכלו לראות את המערכת מבפנים מבלי עדין להרים ולו מרצפת אחת. הצילום יראה לכם היכן יש לפתוח ולהרים בלטות על מנת לתקן את הנזילה.

חשוב לוודא לאחר ההתקנה ממש שעבודת ההתקנה לא גרמה לשום נזק בצינור או כל רכיב כזה או אחר. הזרימו מים, וודאו שאכן הכל תקין בסיום ההרכבה. כמו כן, במהלך הזרמת המים בדקו שמים קרים וחמים זורמים בברזים ושלחץ המים טוב ומייצר זרימה חזקה מספיק. את בדיקת לחץ המים מבצעים באמצעות משאבת לחץ מקצועית, בלחץ של 15 בר במשך לפחות שעה אחת מלאה.

צנרת

 

תו תקן

חשוב לוודא שקבלן הביצוע שלכם מתקין צינורות בעלי תו תקן, דרשו לציין זאת בהסכם שלכם עמו. צנרת היא אלמנט חשוב מאוד בתשתית הבית או הדירה שלכם והיא צריכה לעמוד במשך שנים ארוכות בתנאי לחץ שונים של לחץ מים, טמפרטורות מים וסביבה משתנות. צינורות ללא תו תקן עלולים להתגלות ככאלה שהקדימו להחליד, הקדימו להישחק או פשוט התפוצצו לאחר זמן קצר. כל אלה יגרמו כמובן לנזילות ובעיות מטרידות ומיותרות שיהיה צורך לתקנן בדחיפות ועלות התיקון תהיה כלל לא מבוטלת.

 

דרשו אחריות

לא משנה מי יצרן הצינורות שהתקנתם דאגו לקבל אחריות של היצרן לצנרת. מרבית היצרנים ייתנו לכם אחריות ל- 10 שנים ויהיו בודדים שיסתפקו במתן 5 שנות אחריות בלבד. במידה ולא קבלתם אחריות יצרן בקשו לפחות אחריות מקבלן הביצוע והוא ייתן לכם אחריות ל- 3 שנים בדרך כלל.

 

כיצד לשמור על מערכת האינסטלציה

ישנן מספר פעולות יומיומיות שניתן לבצע בקלות וללא מאמץ בכדי לשמור על תקינות מערכת האינסטלציה. אל תשליכו מגבונים לחים או תחבושות לאסלה, זה גורם לסתימה קשה שתדרוש תיקון. הניחו מסננות בכל פתח ניקוז מים אם במטבח ואם באמבטיה או בכיורי האמבטיות.

 

סיכום

מערכת האינסטלציה הביתית חשובה מאוד ויש לטפל בה במקצועיות ובמחשבה תחילה. עבדו תמיד עם אנשי מקצוע מוכחים שעובדים עם צינורות בעלי תו תקן ומספקים אחריות לטווח ארוך, כאלה שעומדים בסטנדרטים המקובלים במקצוע.

תקלות צנרת הוא נושא רחב מאוד מסתימות ועד להחלפת צנרת, יש לבחון כל מקרה לגופו עם שרברב מקצועי על מנת להבטיח את התפעול הנכון והיעיל ביותר עבור הצנרת שלכם.
קודם כל לשים לב אם משהו משתה בתפעול הרגיל, אם הזרם משתנה או שפתאום יש רעשים וכו'. כל דבר לא רגיל שאתם שמים אליו לב יכול להיות סממן ראשוני לתקלה שמתפתחת. במידה ושמתם לב למשהו חריג תבדקו מאיפה הוא נובע וצרו קשר עם שרברב ליעוץ ותיקון במידת הצורך.
השוני הוא לא גדול, כל עוד מדובר על צנרת בתוך הבית שני סוגי הבתים מתנהלים דיי אותו הדבר (כמובן משתנה בין ותק הצנרות). שרברב מקצועי יודע לתפעל את כל סוגי הצנרות ולדעת לזהות ולתקן בבית פרטי ומשותף כאחד.
שרברב עכשיו
שרברב עכשיו

שרברב עכשיו מובילים את תחום האינסטלציה בישראל. עם צוות גדול של בעלי מקצוע עם ניסיון רב בתחום בפריסה ארצית. תוך דגש על שירות מקצועי ואדיב בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות אינסטלציה מכל הסוגים.