שירות 24/7
מקצועיות
פריסה ארצית

ניקוז

מחפשים שירותי אינסטלציה? ריכזנו עבורכם את בעלי המקצוע המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

 

פתח ניקוז הוא מקום מסוים בו מתנקזים מי הגשמים או הביוב באמצעות תעלה סגורה. הם מובלים על ידי צנרת וכך נמנעת הצפת מים במבנה. כאשר אין ניקוז יעיל התפרצות המים במבנה יכולה להרוס את הטיח בקירות, הריהוט והריצוף. נקודות הניקוז צריכות להיות לא רק בריצוף, אלא אף בניקוז המים של חצרות, גגות, כבישים ורחובות. כאן תמצאו את כל המידע על מערכות ניקוז ותפקידן.

 

מה זה ניקוז ולמה צריך אותו?

כאשר אנו פוסעים על המדרכה, חוצים כבישים ומהלכים ברחובות בימים גשומים, אנו שמים לב שהמים מתנקזים לפתחי ניקוז על מנת שלא ייווצרו ביצות והרחובות יהיו מוצפים. כאשר מדובר בשדות, המים מחלחלים באדמה ומה שלא, עובר בשיפוע לנחלים ומשם לים. לעומת זאת, במקומות מסוימים יש איטום של טיט ואין שיפוע או ספיגה של מים. לפיכך, מוכנסים לאדמה צינורות בשיפוע כדי שהמים יחדרו אליהם וישמשו להשקיה.

יחד עם זאת, ברחובות עירוניים השיטה היא שונה. אין קרקע חשופה כמו בשדות, אלא כבישים, בתים ומדרכות. כלומר, אין ספיגה של המים ועליהם להתנקז כדי שהרחובות לא יוצפו. בבתים מתקינים מרזבים שבהם עוברים המים כדי לנקז אותם מהגגות ומתחת לקרקע מותקנים צינורות ותעלות. לא משנה היכן מותקנת הצנרת, המטרה היא להוביל את המים בצורה אטומה כדי שלא יתפרצו החוצה ויגרמו להצפות.

ניקוז

 

ניקוז מי ביוב

האדם מייצר שפכים מפסולת תעשייתית ופסולת ביתית שיכולה להיות מקור למחלות אם אינה מנוקזת. לא מדובר על מי גשמים שגם הם יהוו מטרד אם לא ינוקזו מהרחובות, אלא בפסולת מזיקה. בעבר, כאשר הבינו שהפסולת הביתית מזיקה, העבירו אותה לבורות מיוחדים או לים דבר שגרם לזיהום הסביבה. השפכים של מפעלי תעשייה הם שפכים כימיים שמונעים התפתחות של בקטריות המפרקות את הפסולת הביתית ולכן עברו למתקנים בהם השפכים עוברים תהליך של טיהור. במדינות מודרניות רבות, הביוב ומי השפכים עוברים באמצעות צנרת שהיא נפרדת מהניקוז למתקנים מטהרים.

מי הביוב מובלים לבריכות גדולות בהן השפכים המוצקים שוקעים. לאחר מכן הם נשאבים ומתחילים בתהליך של תסיסה. התסיסה גורמת לפירוק והפרשת גז מתאן שאותו ניתן לנצל לאנרגיה חדשה המפעילה את המכשירים במתקני הטיהור. אפשר לומר, שהתסיסה גורמת להפסקת הצחנה מן השפכים. ניתן לייבש אותם ולהשתמש בהם לדישון אורגני ובנוזל הנותר לסייע להתפתחותן של בקטריות שמפרקות את הפסולת. מסננים את המים שנותרים מהחומרים המוצקים ומעבירים אותם לבריכה. זאת אומרת שמקבלים מים נקיים שאותם ניתן להזרים לים, למי תהום, להשקיה או לעשות בהם שימוש חוזר.

ניקוז

 

מערכת ניקוז ביתית

מערכת האינסטלציה במבנים מחייבת חיבור למערכת הניקוז על מנת שלא ייווצרו סתימות בצנרת הביוב והמים. רוב הסתימות מתרחשות כאשר יש הצטברות של לכלוך, שערות, חלודה ושומנים. ככל שנסתום את הכיור או האסלה בחומרים שומניים או בבטון למשל, כך המים יעמדו ובסופו של דבר יצופו מאחר ותיווצר סתימה. תופעות כאלו מתרחשות מדי יום אלא אם נזהרים בחומרים שיורדים למערכת הביוב ובתנאי שהצנרת ממוקמת בצורה נכונה וחלקיה תקינים.

בבתים רבים צנרת הניקוז כיום היא מפלסטיק, אם כי בעבר הצנרת הייתה עשויה מברזל. את השימוש בפלסטיק החלו כאשר הבינו שהברזל מביא לקורוזיה שגרמה לנזילות עקב חורים בצנרת. במקרים כאלו הצנרת הייתה נוטה להתפוצץ וכדי לצמצם נזקים כגון אלו עברו לפלסטיק. למרות זאת, החיבורים של צנרת הפלסטיק הם בעייתיים. הסיבות לכך יכולות להיות שימוש בחומרי פלסטיק לא מקוריים, לחץ גדול של מים בצנרת ושינויים בטמפרטורה שמשפיעים על החיבורים הללו וגורמים לנזילות.

ניקוז

 

התקנת צנרת ניקוז

כאשר מדובר על התקנת צנרת ביוב, הזווית שלה תשפיע על פעולת הניקוז. כלומר, קוטר סטנדרטי של צנרת הוא בין 1.5-2 צול והמים הדלוחים עוברים בתהליך גרביטציה. כלומר, הם מובלים לאזור נמוך יותר. על מנת שזה יקרה, יש לקבוע שיפוע של מינימום 2% כדי שהמים יעברו בצורה תקינה למערכת הניקוז. כדי שהזווית תהיה אופטימלית ולא נמוכה מדי, יש להתקין את הצנרת באופן מקצועי.

יחד עם זאת, הסיכוי לסתימות יהיה גבוה יותר בשל הצטברות שומנים ולכלוך ולפיכך החיבור בין חלקי הצנרת עצמה עד לנקודת הניקוז צריך להיות בזווית של 90 מעלות מינימום. בסופו של דבר, התקנת הצנרת ומערכת הניקוז היא באחריותכם כאשר מדובר בבית ובחצר הפרטית וכך גם עלות פתיחת הסתימות והתיקון. כשמדובר על הצפת ביוב מהשכן מלמעלה, הוא זה שיישא באחריות.

ניקוז

 

מערכת הניקוז העירונית

בשונה מאחריות על מערכת ניקוז ביתית, מערכת הניקוז העירונית היא באחריותה של הרשות המקומית, גם אם שוחת הביוב נמצאת בחלקה בחצר הבית שלכם. זאת אומרת, שבמקרה של סתימה העירייה צריכה לשאת בהוצאות התיקון. הרשות המקומית מעסיקה חברות המטפלות בכך ויש לדווח על בעיות כאלו ולדאוג שיטופלו. חשוב לא לנסות לפתור את הבעיה לבד גם אם בשל הסתימה אזור הבית מוצף. לעומת זאת, כאשר מבחינים שהמרזבים סתומים, בין אם מדובר בבניין משותף ובין אם בבית פרטי, בהחלט ניתן לנקות אותם.

ניקוז

 

הפרדת מערכת הניקוז ממערכת הביוב

חיבור של מערכת הניקוז עם מערכת הביוב יכול לגרום לבעיות ולהצפות במיוחד בימי החורף. מערכת הביוב העירונית מטרתה לפנות שפכים ותפקידה של מערכת הניקוז היא לפנות מי גשמים. זאת אומרת שיש לדווח לרשות המקומית במידה וניקוז מי הגשמים מחובר למערכת הביוב בין אם היא פרטית ובין אם היא ציבורית. במידה ויש חיבורים כאלו, העירייה תנתק אותם על חשבון הצרכנים. ההפרדה בין שתי המערכות האלו מטרתה לשמור על זרימה תקינה של המים ומניעת מחלות וזיהומים.

ניקוז

 

איך לפתוח סתימת ביוב או מרזב סתום על הגג?

המרזב על הגג עלול להיחסם בעלים ובלכלוך כשם שפתחי הניקוז של הביוב נחסמים. כדי לפתוח חסימת ניקוז צריך להשתמש בכלים המיועדים לכך. יש להשיג מוט ניקוז גמיש וארוך שיש לו מפרקי פלדה וכך להגיע עמוק לסתימה. מעבר לכך, חשוב להיות מוגנים באמצעות חולצה עם שרוול ארוך, כפפות ומסיכה לפה ולעיניים כדי לא להיפגע ממי הביוב המעופשים ורוויי החיידקים. אפשרות אחרת היא להשתמש בצינור לחץ. ישנן סתימות קלות שניתן לפתוח באמצעות הידיים.

למשל, את פתח הניקוז של האמבטיה הנסתם לעיתים קרובות משיערות ולכלוך, ניתן לנקות עם היד ולשטוף את החומרים השומניים. עם זאת, כשמדובר על פסולת כבדה ועמוקה יותר מומלץ להסתייע באינסטלטור מקצועי. חשוב לדעת שנזק לניקוז החיצוני שאינו מטופל בצורה מקצועית עלול להחמיר את הסתימה או לפגוע בצנרת עצמה. האינסטלטור הוא אדם בעל ידע וניסיון ולכן יוכל להסיר את הסתימה מבלי לפגוע במערכת הניקוז.

ניקוז

 

מערכת ניקוז מיטבית

לסיכום, על מנת שמערכת הניקוז תהיה אופטימלית צריכים להתקיים שני תנאים: יש לחבר צינורות אוויר באזורים מוגבהים כדי למנוע לחץ ועל מנת שיפלטו מהביוב גזים והצנרת צריכה להיות בזווית אופקית משופעת בכיוון של זרימת המים בצורה שתאפשר מילוי מים בחלק התחתון וזרימת אוויר בחלק העליון. בנוסף, הכלים הסניטריים צריכים להיות מחוברים לצנרת הניקוז במחסום על מנת שלא יחדרו גזים מצנרת הביוב למבנה. מאחר ומי השפכים מנוקזים בבור איסוף מתחת למבנה, הם נשאבים באמצעים שונים כדי למנוע זרימה חוזרת.

לשם כך צריך התקנה מקצועית ואופטימלית עם גישה נוחה כדי לפתור בעיות של סתימות ולצרכי ניקוי וביקורת. לפיכך, בהתקנה קובעים פתחי ניקוי בחיבורים של הצנרת, שינוי בשיפוע או בקוטר הצינור ודואגים לאיטום תקין. כל סתימה במערכת כזו שאינה ניתנת לפתיחה ידנית ועצמאית, צריכה להיעשות באמצעות גורם מקצועי על מנת למזער נזקים. היכולת של האינסטלטורים לזהות את מקור הסתימה והניסיון בעבודה מורכבת שכזו יכולה לחסוך לכם הרבה כסף או שבירת ריצוף שלא לצורך ולכן היא תהיה יעילה יותר.

ניקוז

דליפה מצנרת הביוב כאשר היא מתחת לריצוף לא תמיד תהיה גלויה לפחות בהתחלה. בהמשך יהיה ניתן להבחין בעובש בתקרת חדר האמבטיה, קירות מתקלפים, קורוזיה ורטיבות. מומלץ לבדוק את שעון המים וחשבון המים ולהזמין אינסטלטור לאיתור הנזילה.
לא. לעיתים הבעיה היא בחיבורים של הצנרת או באטמים ולכן חשוב לבדוק את הבעיה בצורה מקצועית.
ראשית יש לוודא שאכן הנזילה היא מהאסלה. אם אכן כך ניתן להחליף לבד את הצנרת שמחברת את הניאגרה לברז. אם הנזילה חוזרת יש לשכור את שירותיו של האינסטלטור כי ייתכן שמדובר בבעיית איטום בצינור המחבר את האסלה לצינור הניקוז.
שרברב עכשיו
שרברב עכשיו

שרברב עכשיו מובילים את תחום האינסטלציה בישראל. עם צוות גדול של בעלי מקצוע עם ניסיון רב בתחום בפריסה ארצית. תוך דגש על שירות מקצועי ואדיב בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח. מענה 24/7 לבעיות אינסטלציה מכל הסוגים.